FREE SHIPPING ON ALL WATCH ORDERS
| Specification | Details |
|---|---|
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Diameter | 30 mm |
| Case Thickness | 9.48–10 mm |
| Shape | Round |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Case Back | Exhibition (transparent) |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
The watch uses the proven ETA 2671 Swiss automatic caliber.
| Specification | Details |
|---|---|
| Caliber | ETA 2671 |
| Type | Automatic mechanical |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | Approximately 38 hours |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
"Tag your watch photo by adding #rookjapan on our instagram account."