FREE SHIPPING ON ALL WATCH ORDERS
| Specification | Details |
|---|---|
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Diameter | 41 mm |
| Case Thickness | 10.21 mm |
| Case Shape | Round |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | 50 m / 5 ATM |
| Bezel | Fixed stainless steel bezel |
| Feature | Details |
|---|---|
| Dial Color | Black |
| Hands | Silver-tone leaf-style hands |
| Markers | Stick/Roman-style indices depending on market variant |
| Subdials | 60-second, 30-minute, 1/10-second |
| Date Window | Positioned at 4 o’clock |
| Display | Analog chronograph |
| Feature | Details |
|---|---|
| Strap Material | Black leather |
| Strap Style | Alligator-pattern embossed leather |
| Clasp | Tang buckle |
| Lug Width | 20 mm |
This model is designed as a versatile dress chronograph — slim enough for formal wear while still sporty because of the chronograph layout.
The ETA G10.212 quartz caliber includes:
The Carson Premium line is known for:
Compared to sporty Tissot chronographs like the PRC 200, this model is more refined and office-oriented.
"Tag your watch photo by adding #rookjapan on our instagram account."