FREE SHIPPING ON ALL WATCH ORDERS
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | T125.617.16.051.01 |
| Collection | T-Sport / Supersport Chrono |
| Movement | Swiss Quartz |
| Caliber | ETA G10.212 |
| Case Diameter | 45.5 mm |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Black aluminum tachymeter bezel |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Dial Color | Black |
| Strap | Brown leather strap |
| Water Resistance | 100 m / 10 bar |
| Functions | Chronograph, date, small seconds |
| Country | Swiss Made |
| Weight | ~104 g |
| Warranty | Usually 2 years |
Uses sapphire crystal, which is highly scratch resistant and a major upgrade over mineral glass typically found in cheaper chronographs.
The watch uses the ETA G10.212 quartz chronograph movement.
Features:
This movement is widely used in Swiss entry-level luxury chronographs and is considered reliable and inexpensive to service.
"Tag your watch photo by adding #rookjapan on our instagram account."